Punčocha

Punčochy byly do 20. let 20. století nošeny téměř výhradně muži, od 20. let 20. století začaly být naopak téměř výhradně nošeny ženami.

 Druhy punčoch

  1. Punčochy na podvazek
  2. Punčochy samodržící s lemem či krajkou

 Materiál k výrobě punčochového zboží

Naprostá většina punčochových přízí se dnes vyrábí z polyamidových vláken (obchodní označení. Nylon, Perlon, Silon a asi deset dalších) často s příměsí elastických vláken (Lycra, Spandex a pod., u zdravotních punčoch až 25-30 %).

První nylonky přišly na trh v USA koncem 30. let minulého století. Do té doby se vyráběly luxusnější punčochy z hedvábí a punčochy v levnějším povedení z bavlny.

Pro jemnost použité příze se používá označení denier (den). Denier (DEN) vyjadřuje sílu použitého vlákna. Čím je číslo vyšší, tím silnější (méně průhledný) je výrobek. Fyzikálně je Denier definován jako váha devíti kilometrů příze v gramech. Dámské punčochy se obvykle vyrábějí v jemnostech 20, 15 až 10 den.

 Výroba punčoch

Punčochy se vyrábí na speciálních pletacích strojích.

 Výroba na kotonových strojích.

Na kotonových stávcích se vyráběla většina punčoch asi do poloviny minulého století. Plošný úplet se sešíval podle určitého střihu a tvaroval lisováním. Hustota oček na kotonových strojích se udávala v gauge (zkratka: gg). Např. nejjemnější dámské punčochy měly 66 gg, t.j. 66 oček na 1 1/2 anglického palce (cca. 17/cm).

 Výroba na okrouhlých punčochových automatech

Automaty se dnes používají k výrobě punčoch a punčochových kalhot téměř výhradně. Jsou to jednoválcové zátažné pletací stroje s přídavným kyvadlovým zařízením na zkracování řádků pleteniny (paty, špičky a pevné kraje punčochy).

Stroje na jemné punčochy mají pracovní průměr 95-102 mm a jemnost 34 E (34 jehel na 1 anglický palec, t.j. cca 13,5/cm).

Úplet hadicového tvaru má buďto zesílenou patu (přidáním a vynecháním stehu) nebo patu zalepenou tlakem a teplem.

Nohavice punčocháčů se spolu sešívají pomocí klínku a kalhotová část (sed) je různým způsobem zesílena (tvar „Panty“, „Bikini“ a pod.).

Když móda požaduje punčochy se švem, imitují se švy výšivkami.

Materiál na punčochy může být obarven ve vlákenné hmotě nebo se barví hotové úplety v barvicích aparátech.

Kompresivní punčochy

Princip ochrany žil pomocí punčochového zboží spočívá v tom, že v oblasti kotníku je vytvořen určitý tlak, který se směrem k pasu postupně snižuje. Kompresivní punčochy se vyrábí z pleteniny s elastickou útkovou nití zavedenou do úpletu. Útek ovíjí spirálovitě tvar punčochy tak, že stahuje svaly nohy s ohledem na její anatomické vlastnosti. Maximální komprese se dosahuje nad kotníkem a na stehno působí tlak cca 40 % maxima. Podle celkového tlaku mezi 2,5 a 6,5 KPa jsou výrobky obvykle odstupňovány do několika tříd.

Kompresní zdravotní punčochy se běžně vyrábí na okrouhlých pletacích strojích z jádrové příze jak v základní pletenině, tak i v útku. Příze sestává z elastického filamentu opředeného obvykle polyamidovými vlákny.

Pro punčochy s vyšší kompresí se doporučují pleteniny z plochých kotonových strojů. U těch se v základní pletenině střídá vždy jeden řádek z elastické niti s řádkem z hladkého filamentu. Pletenina má nižší podélnou roztažnost a vyvíjí vyšší příčný tlak.

Výroba v České republice

Podle údajů ČSÚ bylo v roce 2007 v ČR vyrobeno 28,4 milionů kusů punčocháčů a 8,4 milionu párů punčoch a podkolenek. Punčochářský průmysl se soustřeďuje ve Varnsdorfu a v Chrudimi.

 

(z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat