Nohy jsou nejhezčí v pěkných punčochách

Barva punčocháčů je otázkou vkusu každé ženy. Jste-li odvážnější, jistě ráda vyzkoušíte punčocháče s nápadným vzorem nebo plastickou strukturou úpletu. Zkuste alespoň někdy vyměnit klasické "tělové" punčochy za barevné a vzorované! Uvidíte, jak dokáží proměnit váš vzhled.

Historie punčoch

Punčochy lidstvo začalo používat již asi před tisícem let. Někdy v 11. století začali muži nosit hedvábné punčochy. Ženám byly punčochy zapovězeny až do počátku 20. století. Do té doby nesměli ženy ukazovat žádnou část svých nohou. Teprve po roce 1900 se začínají měnit společenské zvyklosti a od té doby začaly punčochové zboží užívat veřejně i ženy.
Hedvábí zůstalo módním materiálem pro výrobu punčochového zboží až do roku 1938. Tento rok však nastaly změny, které zcela změnily punčochářský průmysl. V chemických laboratořích firmy DuPont byl vynalezen NYLON.

V roce 1940 byly vyrobeny první nylonové punčochy. Někteří z Vás si možná vzpomenou na historické filmové týdeníky, jež ukazovaly davové šílenství koupěchtivých Američanek, které stály před obchody již několik hodin před otevřením a které se vrhaly do do právě otevřených obchodů. A to vše jen proto, aby si mohly koupit tu novinku. Podle materiálů společnosti DuPont byly první 4 miliony párů nylonových punčoch prodány za pouhé 4 dny.
V 60. letech 20. století dochází k dalším celospolečenským změnám, které se samozřejmě promítly i do oděvního a punčochářského průmyslu. Začíná doba odhalených nohou. Sukně se začínají zkracovat až se objevili minisukně. Společně s tím, nastává doba změn punčochového zboží - na světlo světa přicházejí punčochové kalhoty - výrobek krásný, pohodlný i praktický.

Vývoj se však nezastavil u vynálezu nylonového vlákna. Laboratoře společnosti DuPont totiž přišli s novým vláknem, které posunuje punčochové výrobky ještě dále. Jedná se o vlákno LYCRA.

Jak to bylo v Českých zemích?

V době rakouské monarchie se centrem výroby stala Krásná Lípa. Kromě Krásné Lípy se vyrábělo punčochové zboží i v mnoha dalších místech v Čechách a na Moravě. Vážná konkurence to však pro Krásnolipské nebyla. Po druhé světové válce se největším výrobcem punčoch v Československu, ale i v Evropě, stal koncern Elite Varnsdorf, který pod svá "křídla" zahrnul většinu tehdejších výrobců punčoch v Čechách. Pod značkou koncernu Elite se vyrábělo punčochové zboží ve Varnsdorfu (sídlo společnosti), v Krásné Lípě, v Dlouhém Dole, ve Vejprtech, ve Starých Křečanech, v Trnovanech, v Semilech, v Dubé, v Úštěku, v Chrásti u Chrudimi a v Chrudimi.

Vlákno LYCRA

LYCRA je vlákno, které se může natahovat do nekonečna, aniž by ztrácelo na elastičnosti. Nepoužívá se v čisté formě, ale dodává jiným vláknům (nylonovým, bavlněným či vlněným) pružnost. Punčochové výrobky s vláknem LYCRA se tudíž nevytahují, ani nedělají "vrásky", velmi dobře se natahují a nosí a s praním se jejich vlastnosti nezhoršují.

Několik rad

 • Průhledné výrobky jsou vždy vhodné pro denní i večerní příležitost.
 • Matné výrobky jsou velmi vhodné pro zvláštní příležitosti nebo ve spojení s velmi módním oděvem.
 • Pro ženy, které tráví hodně času na nohou jsou vhodné výrobky s podpůrným účinkem.
 • Tmavší barva a svislý vzor prodlužují a zeštíhlují nohy.
 • Barva punčochových kalhot odpovídající barvě obuvi či oděvu prodlužuje postavu.
 • Punčochy i punčochové kalhoty, které přilnou k noze jako druhá kůže, vypadají vždy elegantně.
 • Pokud perete punčochové výrobky v pračce, je vhodné je vložit do speciálního plátěného sáčku, aby nedošlo k poškození.
 • Punčochové výrobky sušte dostatečně daleko od tepelných zdrojů.

Na co si dát pozor

 • Nápadný výstřední vzor vynikne jedině s jednoduchými šaty, nesnese vedle sebe žádný jiný vzor ani jednoduché ozdoby na oblečení.
 • Kára, klikaté vzory, op-art, vodorovné pruhy se hodí výhradně pro mladé štíhlé nohy.
 • Jemný svislý proužek nebo drobný vzor vypadá velice dobře i na silnějších nohách.
 • K slavnostnímu oblečení můžete sáhnout po punčochách se třpytivým vzorem v černé, antracitové, modré či hnědé barvě.
 • Punčochy se švem sluší jen tehdy, je-li šev naprosto rovný.
 • Síťované punčochy vypadají dobře pouze na hladkých nohách bez chloupků.
 • Jestliže máte punčochy laděné ve stejné barvě s oblečením, prodloužíte opticky svou postavu.
 • Pletené ponožky se mohou nosit přes hladké punčochy ke sportovnějšímu oblečení.
 • Shrnuté teplé návleky se oblékají výhradně přes silné bavlněné punčocháče.

 

 

(zdroj: http://www.asistentka.cz/nohy-jsou-nejhezci-v-peknych-puncochach)

 

 

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat